تبلیغات
ضد شیطان پرستی - عاشقانه ترین عهــــد
 
ضد شیطان پرستی
قولو لا اله الا الله
درباره وبلاگ


سلام به همه منتظران !
اونایی که منتظر فرج مولا (عج) هستن!
امیدوارم هر چه زودتر مولا (عج) ظهور کنن و دل ما رو شاد کنن!
برای سلامتی و ظهور مولا (عج) صلواتی را هدیه فرمایید!
راستی پیشنهاد و انتقاد یادتون نره!

مدیر وبلاگ : محمد سرمدی
نویسندگان
یکشنبه 22 اردیبهشت 1392

أعُوذُ بِاللهِ مِنَ الْشَیْطانِ الْرَجیمْ

بِسْمِ اللهِ الْرَحْمنِ الْرَحیمْ

 

یا ایها الذین آمنوا اوفوابالعقود (1)

«ای اهل ایمان به پیمان ها و عهدها وفا كنید.»

وفای به عهد و پیمان از مهمترین و اساسی ترین فضایل اخلاقی است و عامل مهمی در استحكام روابط اجتماعی به شمار می رود و بدون آن، هرج و مرج و عدم اعتماد در بین اقشار مختلف مردم حاكم می گردد. وفای به عهد و پیمان از چنان اهمیتی برخوردار است كه حتی در بین مشركان نیز مطرح است، امام علی (ع) در نهج البلاغه در فرمان به مالك اشتر به این موضوع اشاره فرموده اند «فانه لیس من فرائض الله ... در میان واجبات الهی، هیچ موضوعی همانند وفای به عهد در میان مردم با تمام اختلافاتی كه دارند- مورد اتفاق نیست و به همین جهت بت پرستان زمان جاهلیت نیز پیمان ها را در میان خود محترم می شمردند زیرا عواقب دردناك پیمان شكنی را دریافته بودند»(2)

 

از همین مطلب، فضیلت وفای به عهد و زشتی پیمان شكنی به خوبی روشن می شود. در روایتی رسول گرامی اسلام (ص) ملاك دینداری را وفای به عهد بیان نموده است، حضرت (ص) فرمودند «لادین لمن لاعهد له ... آن كسی كه به پیمان خود وفادار نباشد دین ندارد (3)»

با این مقدمه، اهمیت وفاداری به عهد و پیمان با امام زمان (عج) جلوه دیگری پیدا می كند و علاوه بر دیدگاه اعتقادی- كه بر ماموم فرض و واجب است بر تبعیت با امام خود وفادار بماند- از نظر اخلاقی نیز باید مقید به عهد و پیمانی باشیم كه هر روز در سحرگاهان با مولاو سرور خود حجه بن الحسن(ع) برقرار می سازیم.

دعای عهد منقول از حضرت امام جعفر صادق (ع) كه بیش از سایر ادعیه به دعای عهد مشهور می باشد و مرحوم شیخ عباس قمی پس از زیارت حضرت صاحب الامر (عج) با عنوان دعای عهد آن را ذكر كرده است. از حضرت امام جعفر صادق (ع) منقول است، «هركس چهل صبح این عهد را بخواند از یاوران قائم (عج) می باشد و اگر پیش از ظهور بمیرد خداوند او را از قبر بیرون آورد كه در خدمت آن حضرت باشد. حق تعالی به هر كلمه هزار حسنه او را كرامت نماید و هزار گناه از او محو نماید(4).

شاید تاكید بر چهل صباح خواندن دعای عهد، كنایه از مداومت بر خواندن باشد. چرا كه استمرار و مدامت بر یك عمل خاص و در وقت خاص از جمله نكته های اخلاقی است كه در سازندگی روح و جان آدمی تاثیر فراوانی دارد و برای عامل آن ایجاد تقید، تكلیف و وظیفه می نماید و آنگاه كه دعا كننده وظیفه خود بداند كه در هر روز، صبحگاهان تجدید عهد با مولای خود نماید اثرات مثبت عمل به وظیفه را در نهاد خود خواهد دید.

دعای عهد در واقع تجدید عهد و پیمان است با حضرت صاحب الزمان (عج)، بیعتی است روزانه با امام عصر (عج) بر معرفت، اطاعت و یاری كردن آن حضرت (عج) كه در این بیعت، دعا كننده مراقب اخلاص و جان نثاری خود را به پیشگاه مسعود آن حضرت (عج) اعلام می دارد.

دعای عهد مشتمل بر چند قسمت می باشد:

1- شروع دعا با ستایش و ثنای خداوند و ذكر اوصاف و صفاتی از حق تعالی است كه تجلی این صفات و كمالات در وجود مسعود حضرت صاحب الامر(عج) می باشد چرا كه حضرت (عج) واسطه فیض الهی بر جمیع مخلوقات می باشد و بر این اساس احتمال دارد مراد از نور عظیم، نور حضرت صاحب الزمان (عج) باشد كه امر ظهور آن بزرگوار به اذن و قدرت حق تعالی خواهد بود و رب البحر المسجور «ای پروردگار دریای مملو یا دریای محیط و به تعبیری دریای افروخته»، در اینجا نیز احتمال دارد مراد از بحر مسجور، امام زمان (عج) باشد كه حضرتش (عج) دریای بی منتهای علم الهی است و مملو است از علوم ربانی و یا محیط است به جمیع مخلوقات و یا اینكه افروخته است به نور پروردگار عالم (5)

نزول حقیقت كتب آسمانی تورات، انجیل، زبور و قرآن عظیم به ظهور حضرت ولی عصر (عج) است و حقیقت عمل به احكام آسمانی در پرتو نور ظهور حضرتش جلوه می نماید.

2- درخواست و سوال از درگاه خداوند؛ در این قسمت، به حق بعضی از صفات و كمالات الهی از بارگاه حضرتش درخواست می نماییم، به حق ذات باری تعالی، نور ذات الهی، قیومیت خداوند و به حق آن نامی كه آسمان ها و زمین ها به واسطه آن روشن شده است «اسئلك باسمك الذی اشرقت به السموات و الارضون» كه ممكن است مراد همان نور عظیم اول دعا باشد یعنی درخشیدن آسمان ها و برپایی زمین ها به بركت وجود مقدس حضرت مهدی (عج) است، نوع درخواست در فراز بعد ذكر می شود.

3- ابلاغ سلام و تحیت و صلوات هایی به ساحت مقدس حضرت صاحب الزمان (عج) هم پایه عرش خداوند و به اندازه آنچه كه در علم خداوند به شمارش آید و احاطه كرده است آن را كتاب خداوند از طرف همه مومنان در شرق و غرب عالم، در صحرا و كوه و خشكی و دریای عالم و از طرف دعا كننده و پدر و مادر دعا كننده.

در حقیقت ابلاغ صلوات و سلام به ساحت حضرت ولی عصر (عج) در هر صبحگاهان، وظیفه ای است كه دعا كننده با این مضامین عالی بر زبان جاری می سازد، سلام و صلواتی كه حد و نهایت ندارد. هم پایه عرش الهی كه حدی بر آن متصور نیست و به اندازه كلمات خداوند كه برای آن نیز نهایتی نمی باشد و این صلواتی است كه در خور و شان حضرتش (عج) می باشد.

4- عهد و بیعت با امام زمان (عج)؛ این بخش از مهمترین فراز های دعای عهد می باشد، در این فراز، دعا كننده به عنوان كسی كه عهد و بیعت منعقد و بیعت بر گردن او نهاده می شود امام زمان (عج) به عنوان كسی كه با او عهد و عقد و بیعت منعقد می شود و خداوند متعال نیز گواه و شاهد بر این عهد و پیمان می باشد: «اللهم انی اجدد له فی صبیحه یومی هذا و .. خدایا به راستی من تجدید می كنم برای او (عج) در بامداد امروز و هر روز كه زنده باشم، عهد و پیمان و بیعتش را كه در گردن من است به گونه ای كه هرگز از آن برنگردم و دست برندارم.»

عهد و پیمان، عملی اخلاقی است، عقد پیمانی است در اعتقاد قلبی و بیعت، تسلیم شدن در برابر اوامر و نواهی بیعت شونده است. بر این اساس دعا كننده وظیفه خود می داند كه در اول هر روز پیمان خود را با امام زمان (عج) تجدید نماید و نیك می داند ملاك دینداری، وفاداری به پیمان است و التزام به این پیمان با معرفت و اعتقاد قلبی (عقد) تكمیل می گردد و به مقام وفاداری به بیعت و تسلیم شدن در برابر اوامر و نواهی حضرت ولی (عج) می انجامد.

و از اینجا معلوم می شود كه در این فقرات دعا، كمال توجه مورد نظر و مطلوب است والاتجدید عهد در هر روز صبح، تكرار است و در نتیجه تحقق تجدید عقد و عهد، به ترقی درجات معرفت و تسلیم شدن به اوامر و نواهی حضرت ولی عصر (عج) می باشد (6) كه در هر روز با معرفت بیشتر و عمل صالح (به آنچه رضای حضرتش در آن است و اجتناب از آنچه باعث سخط حضرت می شود) عهدی محكم تر و عقدی با تمام زوایای وجودی با حضرتش منعقد می گردد.

5- دعا و درخواست برای اینكه خداوند مرا (دعا كننده را) از انصار و یاران آن حضرت قرار دهد.قرار گرفتن در ردیف انصار و یاران حضرت (عج) توفیقی است از جانب خداوند كه باید با دعا و تمنا از درگاه الهی، آن مقام را آرزو نماییم و به سوی آن حضرت بشتابیم و برای برآوردن خواسته هایش پیش قدم باشیم و فرمانبردار فرمان هایش و حمایت كننده از حضرتش (عج) قرار گیریم و همه این مقام ها و شرافت ها از وفاداری و پایبندی به همان عهد و عقد و بیعت سرچشمه می گیرد. مقام و شرافتی كه حتی مرگ نیز مانع از حمایت و وفاداری نسبت به حضرتش (عج) نگردد آنچنانكه در این دعا زمزمه می كنیم «بار خدایا اگر مرگ میان من و او جدایی افكند، پس مرا از قبرم بیرون آور در حالی كه كفنم را به كمر بسته و شمشیرم را كشیده و نیزه ام را افراشته باشم و لبیك بگویم حضرتش را.»

6- درخواست رویت و زیارت حضرت صاحب الزمان (عج)؛ مقام زیارت دیدار حضرت مهدی (عج) از توفیقات الهی است كه خداوند متعال به هر كس بخواهد توفیق تشرف به زیارت حضرت مهدی (عج) را عطا می كند و ما باید از درگاه الهی این توفیق را درخواست نماییم. نفس این درخواست و تمنای دیدار حضرت مهدی (عج) باعث تقویت رشته مهر و محبت به ساحت مقدس حضرت (عج)، در دل و جان درخواست كننده می شود چرا كه تمنای دیدار، نیازمند محبت و مهر و وفا است و درخواست واقعی دیدار، زمانی است كه محبت واقعی و حقیقی و سرشار از اعتقاد و تسلیم بودن، در دل منتظر باشد. در این فراز از دعا این چنین زمزمه می كنیم؛ «خدایا بنمایان به من آن چهره زیبا و پیشانی ستوده را و سرمه كش بر چشمم به نگاهی از من به سوی آن (عج)، و نزدیك گردان فرج او را و آسان ساز فرجش را و ....»

7- دعا در حق امام زمان (عج)؛ فرازهای بعدی دعای عهد، درخواست هایی است كه برای ظهور حضرت (عج)، از درگاه الهی تمنا می كنیم تا احقاق حق كند و باطل را از بین ببرد، پناه بندگان ستمدیده باشد، تجدید كننده احكام تعطیل مانده از كتاب خدا باشد و با ظهورش، شاد گرداند دل پیامبر بزرگوار اسلام (ص) و همه پیروان آن حضرت را كه همه به انتظارند كه دین و احكام دین آن گونه كه باید باشد. اجرا و مستقر گردد و اندوه و غم هزار و چند ساله امت منتظر را با حضورش برطرف سازد. آمین یا رب العالمین.

----------------------------------------------------------

پی نوشت ها:

1- سوره مائده، آیه اول.

2- ترجمه و شرح نهج البلاغه فیض الاسلام/ جزء پنجم، نتامه 53 فراز 76.

3- بحارالانوار، ج 16، ص144.

4- همان مدرك، ص1061 .

5- شرح دعای عهد، میرزا محمدبن محمدحسن بن ملاعلی هرندی، ص 5 و 6.

6- همان مدرك، ص.

منبع:جنبش سایبری 313

 

"اَللّهُمَّ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ عَِّجلْ فَرَجَهُمْ"

نوع مطلب : ائمه اطهار، 
برچسب ها : دعای عهد،
لینک های مرتبط :
جمعه 17 شهریور 1396 ساعت 23 و 24 دقیقه و 58 ثانیه
Awesome website you have here but I was wondering if you
knew of any message boards that cover the same topics talked about in this article?
I'd really like to be a part of online community where I can get feedback from
other knowledgeable individuals that share the
same interest. If you have any suggestions, please let me know.
Thanks a lot!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی

follow mahdi against satan

 
 
بالای صفحه